Club Tournaments 2023-24

Club Championship

Chichester Chess Club – Swiss Tournament 2023 – 2024

Draw for Round 1 – As played on Monday 16th October 2023

Bd No   White                          (Score) v (Score) Black         

1            Jaimie Wilson [2169]      (1) v (0) Mike Webber [1608]     K side attack set up a repeater

2            Ian Richardson [1561]    (0) v (1) Andrew McDougall [2155] Level at move 36, cheap trick

3            Bill McDougall [2115]     (1) v (0) Mike Eason [1577]   Comfortable win

4            John Hargreaves [1595] (0) v (1) Vinuda Gunatilake [1989]John better much of game     

5            Bill Emerson [1900*]      (1) v (0) Ryan Kinzett [1488] Inaccurate move order lost a piece

6            Kyall Guy [1465]              (0) v (1) Norbert Gyorke [1879] Kyall better much of the game         

7           Tom Howeson [1842]      (1) v (0) Roy Fairful [1459]  Promising position elicited error 

8            Alan Reed [1450]             (0d) v (1d) Ian Judd [1766]  Alan ill ☹ get well soon

9            Steve Smith  [1746]         (1) v (0) Lloyd Jolley [1435]  Long ending difficult to convert

10          Isaac McDonald [1398]  (0) v (1) Mick Plumb [1735]  Isaac missed winning line            

11          Mike Spence [1715]        (1) v (0) Vishal Leo Thomas [1375]  Strong game from Mike            

12          Jacob Carr [1358]            (0) v (1) Chris Squires [1703]   Chris accuracy secured full point           

13          Laurence Ellett  [1697]   (1) v (0) Paul Simpson [1357] Strong game from Laurence              

14          Rahul Leo Thomas [1254] (0) v (1) Steve Coe [1675]   Rahul missed win late on           

15          Phil Carr [1658]               (1) v (0) Francisco Booth [1235] Advantage changed several times

16          Lucas Summers [1179]   (0) v (1) Paul White [1610]    Paul had plus, fluffed a clean kill          

17          Penny Callum [1060]      (1) v (0) BYE      

Game of the round Jaimie Wilson v Mike Webber can be found here        

Draw for Round 2 – As played on Monday 11th December 2023

Bd No   White                              (Score) v (Score) Black         

1            Mick Plumb [1735]              (1) 0 v 1 (1) Jaimie Wilson [2169]     

2            Andrew McDougall [2155] (1) 1 v 0 (1) Steve Smith [1746]

3            Chris Squires [1703]            (1) 0 v 1 (1) Bill McDougall [2115]    

4            Vinuda Gunatilake [1989]  (1) 1 v 0 (1) Mike Spence [1715]

5            Steve Coe [1675]                 (1) 1/2 v 1/2 (1) Bill Emerson [1900*]      

6            Norbert Gyorke [1879]       (1) 0 v 1 (1) Laurence Ellett  [1697]        

7            Paul White [1610]              (1) + v – (1) Tom Howeson [1842]      

8            Ian Judd [1766]                    (1) 1 v 0 (1) Phil Carr [1658]                           

9            Mike Webber [1608]          (0) 1 v 0 (1) Penny Cullum [1060]         

10          Mike Eason [1577]              (0) + v – (0) John Hargreaves [1595] 

11          Ryan Kinzett [1488]            (0) 0 v 1 (0) Ian Richardson [1561]                  

12          Roy Fairful [1459]               (0) – v + (0) Kyall Guy [1465]                

13          Lloyd Jolley [1435]              (0) + v – (0) Alan Reed [1450]               

14          Vishal Leo Thomas [1375] (0) 0 v 1 (0) Isaac McDonald [1398]  

15          Paul Simpson [1357]          (0) – v + (0) Jacob Carr [1358]           

16          Francisco Booth [1235]      (0) 0 v 1 (0) Rahul Leo Thomas [1254] 

17          BYE                                        (0) – v + (0) Lucas Summers [1179]  

Game of the round – N Gyorke v L Ellett can be found here

Draw for Round 3 – As played on Monday 15 January 2024 

Bd No   White                          (Score) v (Score) Black         

1           Jaimie Wilson [2169]       (2) (2) Ian Judd [1766] 

2           Laurence Ellett  [1697]    (2) 0 v 1( 2) Andrew McDougall [2155] 

3            Bill McDougall [2115]     (2) (2) Paul White [1610]

4            Bill Emerson [1900*]      (1½) 0 (2) Vinuda Gunatilake [1989] 

5            Tom Howeson [1842]     (1) 1 v 0 (1½) Steve Coe [1675]

6            Ian Richardson [1561]    (1) 1 (1) Norbert Gyorke [1879]   

7            Steve Smith [1746]         (1) 0 v 1 (1) Mike Eason [1577]       

8            Kyall Guy [1465]              (1) 1/2 v 1/2 (1) Chris Squires [1703]

9            Mike Spence [1715]        (1) 1 (1) Lloyd Jolley [1435]         

10         Jacob Carr [1358]             (1) 0 (1) Mick Plumb [1735]   

11          Phil Carr [1658]               (1) 0 (1) Lucas Summers [1179]                     

12         Isaac McDonald [1398]   (1) 1 (1) Mike Webber[ 1608]

13         Penny Cullum [1060]       (1) 0 (1) Rahul Leo Thomas [1254]             

14          John Hargreaves [1595] (0) 1 (0) Ryan Kinzett [1488] 

15         Alan Reed [1450]             (0) 0 v 1 (0) Vishal Leo Thomas [1375]         

16          Francisco Booth [1235] (0) 0 v (0) Roy Fairful [1459]  

17          BYE                                          v (0) Paul Simpson [1357]    

Game of the round – S Smith v M Eason can be found here

Draw for Round 4 – As played on Monday 18 March 2024 

1      Andrew McDougall [2155] (3) 1/2 v 1/2 (3) Jaimie Wilson [2169] Tough opening struggle    

2      Bill Emerson [1900*]        (2½) 0 v (3) Bill McDougall [2115] Massive complexity

3      Vinuda Gunatilake [1989]   (2) + v  (2) Tom Howeson [1842] 

4      Norbert Gyorke [1879]        (2) (2) Paul White [1610] Strong sacrifice combination to finish

5      Ian Judd [1766]                     (2) 1 (2) Laurence Ellett  [1697] Thunderbolt, immediate resignation

6      Phil Carr [1658]                (2) 1/2 = 1/2  (2) Jacob Carr [1358]     

7      Mike Eason [1577]               (2) 1 v (2) Penny Cullum [1060] Black promising position, faulty continuation   

8      Ian Richardson [1561]            (1) (2) Lloyd Jolley [1435] good K side attack

9      Steve Coe [1675]                (1½) 0 v (1½)  Kyall Guy [1465]  Dynamic piece play, unbalanced            

10    Steve Smith [1746]              (1) 0 (1½) Chris Squires [1703] Tough game, Unbalanced pawn ending

11    Mick Plumb [1735]              (1) 0 v (1) Mike Spence [1715] Long King hunt

12    Roy Fairful [1459]                 (1) withdrawn v 1/2  (2) Mike Webber [1608] 

13    Ryan Kinzett [1488]              (1) 1 (1) Isaac McDonald [1398] Good game , decisive attack 

 14   Vishal Leo Thomas [1375]   (1) (1) Lucas Summers [1179]  Nice middlegame combination                   

15    Rahul Leo Thomas [1254]    (1) 1 v 0 (1) Paul Simpson [1357] Won material and converted smoothly          

16    Lara Osiyemi [1791]              (0) v 1 (0) John Hargreaves [1595] Tough struggle

17    Alan Reed [1450]                   (0) (0) Francisco Booth [1235] Accumulated pawns, converted

Game of the round – Ryan Kinzett v Isaac McDonald can be found here

Draw for Round 5 – As played on Monday 29 April 2024 

1      Jaimie Wilson [2169]              (3½)1 v 0(4) Bill McDougall [2115]    

2      Norbert Gyorke [1879]              (3) 0 – 1 (3½) Andrew McDougall [2155] Long tough struggle

3      Vinuda Gunatilake [1989]       (3) 1 – 0 (3) Laurence Ellett  [1697] High class game

4      Mike Eason [1577]                     (3) 1 – 0 (2½) Mike Webber[ 1608] Error at move 50, otherwise level

5      Phil Carr [1658]                       (2½) + / – (2½) Bill Emerson [1900*]     

6      Jacob Carr [1358]                  (2½) 1 – 0  (2½) Kyall Guy [1465]  Pieces everywhere from the promising juniors.          

7      Lloyd Jolley [1435]                    (2) 0 – 1 ( 2) Ian Judd [1766] Long struggle, black gained advantage late in the game 

8      Mike Spence [1715] (2) 1/2 – 1/2 (2)Steve Smith [1746] Englund gambit with some original play

9     Isaac McDonald [1398]          (2) 1/2 – 1/2 (2) Ian Richardson [1561] Evenly matched throughout            

10    Rahul Leo Thomas [1254]    (2) 1 – 0 (2) Paul White [1610]  Great win, game of the round

11    Penny Cullum [1060]              (2) 0 – 1 (2) Vishal Leo Thomas [1375]   Nice middlegame for black 

12    Chris Squires [1703]          (1½) 0 – 1 (1½) Steve Coe [1675] Material advantage ground out long game

13    Paul Simpson [1357]             (1) 0 – 1 (1) Ryan Kinzett [1488]    White did everything except win

 14  John Hargreaves [1595]        (1) – / + (1) Mick Plumb [1735]                      

15    Lucas Summers [1179]      (1) 0 – 1 (1) Alan Reed [1450] Level for much of the game.

16    Francisco Booth [1235]      (0) + / – (0) Lara Osiyemi [1791]

Game of the round – R L Thomas v P White can be found here

Handicap

PWDLPoints
Group A
J Wilson220020
Group B
V Gunatilake110012
B Emerson
N Gyorke211014
T Howeson
Group C
I Judd
S Smith532050
M Plumb210112
M Spence741250
C Squires420226
L Ellett20020
S Coe220024
P Carr520326
P White520322
M Webber210112
L Osiyemi330040
Group D
J Hargreaves
M Eason131012129
I Richardson511322
R Kinzett640250
K Guy630336
R Fairfull421130
A Reed
L Jolley741259
M Luff210110
Group E
I McDonald
V L Thomas30030
J Carr210118
P Simpson
R L Thomas720528
F Booth50050
Group F
L Summers30030
P Cullum70070
RESULTS
4/9/23M Spence (0)0 – 1L Jolley (16)
4/9/23R Kinzett (12)1 – 0F Booth (0)
11/9/23J Wilson (10)1 – 0L Ellett (0)
11/9/23C Squires (0)0 – 1V Gunatilake (12)
11/9/23P Cullum (0)0 – 1M Luff (10)
11/9/23M Eason (12)1 – 0V L Thomas (0)
11/9/23N Gyorke (8)1 – 0R L Thomas (0)
11/9/23S Smith (6)1/2R Fairfull (8)
18/9/23S Smith (8)1/2N Gyorke (6)
18/9/23P Carr (12)1 – 0M Luff (0)
18/9/23P White (8)1 – 0P Cullum (0)
18/9/23R Fairfull (0)0 – 1M Spence (12)
25/9/23S Smith (12)1 – 0K Guy (0)
25/9/23F Booth (0)0 – 1M Eason (12)
25/9/23M Spence (10)1 – 0R L Thomas (0)
2/10/23M Eason (12)1 – 0R L Thomas (0)
2/10/23M Spence (14)1 – 0L Ellett (0)
2/10/23R Fairfull (12)1 – 0V L Thomas
2/10/23P Carr (0)0 – 1J Carr (18)
9/10/23P Cullum (0)0 – 1R L Thomas (12)
9/10/23L Summers (0)0 – 1R Fairfull (10)
23/10/23M Eason (12)1 – 0 V L Thomas (0)
23/10/23L Jolley (10)1 – 0P Cullum (0)
30/10/23R L Thomas (0)0 – 1M Eason (12)
30/10/23K Guy (0)0 – 1L Jolley (14)
30/10/23P Cullum (0)0 – 1M Spence (8)
6/11/23L Jolley (0)0 – 1M Plumb (12)
6/11/23S Smith (14)1 – 0P White (0)
6/11/23R Kinzett (0)0 – 1K Guy (14)
13/11/23M Eason (14)1 – 0I Richardson (0)
20/11/23K Guy (10)1 – 0P Cullum (0)
20/11/23J Wilson (10)1 – 0P White (0)
20/11/23L Summers (0)0 – 1R Kinzett (10)
20/11/23F Booth (0)0 – 1R Kinzett (12)
20/11/23I Richardson (0)0 – 1M Webber (12)
20/11/23L Jolley (7)1/2M Eason (7)
4/12/23S Coe (12)1 – 0L Jolley (0)
4/12/23F Booth (0)0 – 1M Eason (12)
1/1/24M Spence (0)0 – 1P White (14)
8/1/24I Richardson (8)1/2M Spence (6)
8/1/24K Guy (0)0 – 1S Coe (12)
15/1/24L Osiyemi (14)1 – 0P White (0)
22/1/24I Richardson (0)0 – 1L Osiyemi (12)
22/1/24F Booth (0)0 – 1K Guy (12)
5/2/24C Squires (0)0 – 1M Eason (16)
19/2/24R L Thomas (0)0 – 1L Jolley (12)
26/2/24P Cullum (0)0 – 1M Eason (10)
4/3/24M Webber (0)0 – 1R Kinzett (16)
4/3/24I Richardson (14)1 – 0M Eason (0)
11/3/24L Osiyemi (14)1 – 0P Carr (0)
11/3/24S Smith (10)1 – 0J Carr (0)
25/3/24R L Thomas (16)1 – 0M Eason (0)
7/4/24R Kinzett (0)0 – 1C Squires (12)
22/4/24L Summers (0)0 – 1M Eason (10)
29/4/24P Carr (14)1 – 0M Plumb (0)
13/5/24C Squires (14)1 – 0P Carr (0)

Players will be allocated a one of 7 groups according to their ECF rating as follows
Group A 2000 + Group B 1800 – 1999
Group C 1600 – 1799 Group D 1400 -1599
Group E 1200 – 1399 Group F 1000 – 1199
Group G below 1000

Winner
Group
Oppo
Group A
Oppo
Group B
Oppo
Group C
Oppo
Group D
Oppo
Group E
Oppo
Group F
Oppo
Group G
A1412108642
B16141210864
C181614121086
D2918161412108
E22201816141210
F24222018161412
G26242220181614

Blitz Tournament